FASÜLYENİN FAYDALARI
Kırmızı Fasulyeli Kek Tarifi

POPCORN FAYDALARI

Patlamış mısırı herhalde sevmeye yoktur. Özellikle sinemadaysanız vazgeçilmezdir. Peki, patlamış mısırın insan sağlığına ne gibi yararları olduğunu hiç merak etiniz mi?

Patlamış mısırı herhalde sevmeye yoktur. Özellikle sinemadaysanız vazgeçilmezdir. Peki, patlamış mısırın insan sağlığına ne gibi yararları olduğunu hiç merak etiniz mi?

Yapılan araştırmalar, patlak mısırın yüksek oranda antioksidan içerdiğini gösteriyor. Patlamış mısırın içinde, meyve ve sebzelerde bol miktarda bulunan, polyphenol antioksidan maddesine rastlanmıştı. Bu madde; kalp hastalıkları, kanser ve diğer hastalıklarla mücadeleye, vücudun direncinin artırması açısından yardımcı olmasıyla biliniyor.

FAYDALARI

– Patlamış mısır içerisinde bol miktarda polyphenol maddesi bulunmakta. Bu madde de kanser hastalığıyla etkin bir şekilde mücadele etmekte. Patlamış mısır tüketerek kansere yakalanma riskinizi düşürebilirsiniz.

– Patlamış mısır içerisinde bulunan B1 vitamini beyninizin beslenmesini sağlıyor.

– İçinde bulunan maddeler sayesinde vücudun direncini artırıyor.

– Lif yönünden oldukça zengindir.

– 3,5 su bardağı ölçüsündeki patlamış mısır üç kurabiyeden daha az kalori içermektedir.

– İçinde bulunan vitaminler sayesinde ‘besleyici altın külçesi’ olarak nitelendirilen patlamış mısırın, metabolizmayı hızlandırıcı etkisi de bulunuyor.

–  Patlamış mısır aynı zamanda bağışıklık sistemini zayıflatan her tür sağlık problemlerine karşı da önleyicidir.

– Kan şekerinin daha dengeli yükselmesini sağlar ve kabızlığı önler.

– Mısırda; protein, kalsiyum, demir, fosfor, A ve B2 vitaminleri bulunur.

– İçerdiği yüksek karbonhidrat miktarı sayesinde da enerjinize enerji katar.

MISIR NASIL PATLATILIR?

Evde patlamış mısır yemenin zevki bir başkadır. Patlatmayı öğrendiğinizde ne kadar basit olduğunu görecek ve her film izlemeye niyetlendiğinizde önce patlamış mısırınızı hazırlayacaksınız.

– Yaklaşık 4 litrelik tercihen kalın tabanlı, kapaklı bir tencerenin dibini iki çorba kaşığı bitkisel yağ ile kaplayın.

– Üzerine yarım su bardağı mısır ekleyin.

– Ocağı kısık ateşte yakın ve tencereyi üzerine koyun.

– Yanmaması için tenceredeki mısırları ara ara karıştırın. İlk mısır patladığında tencerenin kapağını kapatın. Karıştırmak yerine kapağı önceden kapatıp ara sıra tencereyi sallayarak da mısırların yanmasını önleyebilirsiniz.

– Mısırların patlama seslerini ardı ardına duyacaksınız. Tencerenin altındaki mısırlar patladığında daha az patlama sesi duymaya başlayacaksınız. Patlama sesleri azaldığında tencereyi ocaktan alın ve sallayın, böylece henüz patlamamış olan mısırlar tencerenin dibine inecektir.

– Tüm mısırlar patladığında tencereyi ocaktan alın ve bir kaba boşaltın. Üzerine tuz ekledikten sonra 1-2 dakika soğumasını bekleyin. Patlamış mısırınız hazır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir