BULGURUN FAYDALARI
MERCİMEĞİN FAYDALARI

PİRİNCİN FAYDALARI

Bilinen en eski hububatlardan biri olan pirincin (oryza sativa) en az 5000 yıldır yetiştirildiği varsayılmaktadır. Güney ve doğu Asya’da yaşayan insanlar için özellikle önemli olan pirinç, dünya nüfusunun yarısı tarafından talep gören popüler bir yiyecektir. Beyaz pirinç en yaygın olarak tüketilen türüdür, ancak kahverengi (tam tahıllı) pirinç sağlık yararları nedeniyle bazı Batı ülkelerinde giderek daha popüler hale gelmektedir. Pek çok ürün pirinçten yapılmaktadır. Bunların bazıları pirinç unu, pirinç şurubu, pirinç kepeği yağı, pirinç sütü şeklinde sıralanmaktadır.

Pirincin sağlığa olan faydaları

Glüten içermez: Her şeyden önce pirinç glüten içermediği için alerjik olmayan yiyecekler arasında yer alır. Birçok kişi glüten hassasiyeti olduğu için pek çok yiyeceği tüketememektedir. Fakat pirinç bu konuda iyi bir yardımcıdır. B vitamini, D vitamini, kalsiyum, lif, demir ve vücudumuz için gerekli olan çeşitli mineralleri temin edebilmektedir. Bu nedenle, glüten alerjisi olan kişiler için harikadır.

Kalp sağlığını destekler: Pirincin bir diğer faydası ise kalp sağlığıyla ilgilidir. Pirinç güçlü antioksidanlar içermesi nedeniyle kalbi daha dirençli hale getirerek, kalp hastalıklarına karşı koyabilmesini sağlamaktadır. Bununla beraber, kalp sağlığı için zararlı olan kötü kolesterol seviyelerine etki edebilmektedir. Sağlıklı olan ve kötü kolesterol içermeyen pirinç, kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olmaktadır.

Enerji verir: Pirincin bir diğer faydası ise karbonhidrat ile ilgilidir. Pirinç, organların ihtiyaç duyduğu enerjiyi vermek için karbonhidrat temini sağlamaktadır. Yani pirinç yediğiniz zaman günlük aktiviteleri yerine getirmek için ihtiyaç duyulan enerjiyi sağlarsınız. Pirinç yemeği hazırlarken yağ, tuz ve şekeri az miktarda kullanmakta fayda vardır.

Kilo vermeye yardımcı olur: Pirinç ideal kiloya ulaşma çabası için ideal bir yardımcı olabilmektedir. Aşırı kilo pek çok hastalık ve rahatsızlığın oluşmasına yol açabilmektedir. Bu nedenle, uygun kiloya sahip olmak önemlidir. Pirinç bu konuda size yardımcı olmak için mükemmel bir besindir. İyi dengelenmiş bir diyet programına dâhil etmekte fayda vardır.

Kolon kanser riski azaltır: Kahverengi pirinçte bulunan yüksek selenyum seviyelerinin, yanı sıra bazı fenollerin de kolon kanseri riskini azalma ile ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Bu fenoller kahverengi pirinçte beyaz olana göre daha fazla bulunmaktadır. Aynı zamanda, yüksek diyet lif içeriği de sağlıklı kolon ve sindirim sistemine katkıda bulunmaktadır.

Kolesterole iyi gelir: Kahverengi pirinç kandaki kötü kolesterol düzeylerini düşürmeye yardımcı olacak çözünür lifler açısından mükemmel bir kaynaktır. Kahverengi pirinç HDL olarak bilinen iyi kolesterol seviyelerini artırmaya da destek olmaktadır. Zararlı kolesterolün ve kan basıncının düşürülmesi için kahverengi pirinç oldukça iyi bir seçenektir.

Kemikleri güçlendirir: Kahverengi pirinç kalsiyum, vitamin D ve magnezyum gibi sağlıklı kemikler için gerekli olan mineralleri içermektedir. Bu besin değerlerinin yokluğu osteoporoz ve güçsüz kemik yapısına neden olmaktadır. Bir fincan kahverengi pirinç günlük magnezyum gereksinimin yaklaşık % 21 kadarını içermektedir.

Tansiyona iyi gelir: Pirinç sodyum açısından düşük olduğu için kan basıncı yönetimine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle, yüksek kan basıncı ya da hipertansiyondan muzdarip olanlar için en iyi yiyeceklerden biri olarak kabul edilir. Sodyum tansiyon arttıkça kardiyovasküler sistem üzerindeki stresi ve gerginliği artırmakta, damarlar ve arterlerin daralmasına neden olabilmektedir. Fazla olan sodyum ateroskleroz, kalp krizi ve felç gibi kalp hastalıklarına neden olabilmektedir.

Cilt sağlığını destekler: Tıbbi uzmanlar toz pirincin topikal uygulandığında bazı deri hastalıklarını tedavi edebileceğini söylemektedir. Hint yarımadası üzerinde, pirinç suyu kolayca iltihaplı deri yüzeylerini serinlemek için etkili bir merhem olarak kullanılmaktadır. Pirinçte bulunan fenolik bileşikler anti inflamatuar özellikler taşımaktadır. Böylece, tahriş olmuş, kızarıklık yaşayan cildi yatıştırabilmektedir. Ayrıca güçlü bir antioksidan olan pirinç, yaşlanma sürecini yavaşlatmak için yardımcı olmaktadır.

Alzheimer hastalığını önler: Kahverengi pirinç Alzheimer hastalığını önlemek için yardımcı olan nörotransmitterlerin büyümesini ve aktivitesini teşvik eden besinleri barındırmaktadır. Yabani pirinç türleri ise demans ve Alzheimer hastalığına yol açan serbest radikaller ve diğer tehlikeli toksinlerin etkilerini inhibe ederek beyindeki enzimleri korumaya yardımcı olmaktadır.

Vitamin kaynağıdır: Niasin, D vitamini, kalsiyum, lif, demir, tiamin ve riboflavin gibi vitamin ve minerallerin mükemmel bir kaynağıdır. Bu vitaminler vücutta yaygın olarak en önemli faaliyetlerde tüketilen vitaminler olarak bilinmektedir. Pirinçteki besin değerleri metabolizmayı artırmakta, bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve organların genel işleyişini desteklemektedir.

Bağırsak sağlığına destek olur: Pirinç bağırsak sağlığı için önemli olan nişasta ile doludur. Bu tip nişasta normal bağırsak hareketlerine yardımcı olan yararlı bakterilerin büyümesini uyarmaktadır. Ayrıca, bu çözünmeyen pirinç İrritabl Bağırsak Sendromu (İBS) ve ishal gibi koşulların etkilerini azaltmada çok yararlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir