MERCİMEĞİN FAYDALARI
FASÜLYENİN FAYDALARI

NOHUTUN FAYDALARI

Nohut yaklaşık 8.000 yıllık tarihe sahip çok eski bir besin kaynaklarındandır. Orta Doğu kökenli olduğu düşünülen nohut 50-60 santime kadar büyüyen bir bitkidir ve yılda sadece bir kez ürün verir. Kerem rengi ve bazen de sitah taneler halinde olur.

Nohut çok kıraç topraklarda da yetişebilmektedir. Bu yüzden ülkemizin kıral kesimlerinde yaygın olarak yetiştirilir.Her ne kadar böyle olsa bile su kıtlığının az olduğu dönemlerde verimi az olabilmektedir.

Nohut daha çok kurutulmuş olarak yemeklerde kullanılarak tüketilir ve sağlık açısından bir çok faydası vardır.  Nohut A, C, K, B6, B12 ve E vitaminleri içermektedir. Özellikle A vitamini açısından oldukça zengindir. Bunun yanında beta karoten açısından da zenginir. Ayrıca bol miktarda mineraller içerir, kalsiyum, magnzeyum, potasyum açısından oldukça zengindir. Bunun yanında demir, selenyum ve bakır içerir.

Nohutun Sağlığa Faydaları

İçerdiği bol miktardaki vitamin ve mineraller yardımıyla nohut sağlık açısından bir çok fayda sağlar. Çok yaygın olarak nohut ürünleri cilt maskelerinde ve kozmetik ürünlerde kullanılmaktadır. Bunun yanında kolesterolün sağlıklı bir seviyede tutulmasından, sindirim sistemi sağlığına kadar çok geniş bir yelpazade sağlık açısından fayda sağlayan nohut, içerdiği bol miktardaki lifler yardımıyla genel anlamda sindirim sistemi sağlığını korumaktadır. Lifler ayrıca başta kolon kanseri olmak üzere sindirim sistemini ve bağırsakları tahtid eden kolon kanserine yakalanma riskini azaltabilir.

Nohut Cilt Sağlığını Korur: Nohutun bol miktarda içerdiği manhanez özellikle cilt hücrelerinin sağlığını korumaya yarar ayrıca cilt hücrelerine zarar vererek cildin hızla yaşlanmasına neden olan serbest radikallerin hareket kabiliyetini azaltır ve cildin yaşlanmasına neden olan unsurları minimuma indirir.

Zerdeçal ve nohut karışımını cildinize uyguladığınızda cildi ölü cilt hücrelerinden temizler ve cildin nemlenmesini sağlar. Ayrıca bu uygulama cilt dokusu sağlığını koruyabilir.

Nohutun cilt sağlığı için kullanılan yüz maskelerinde yaygın olarak kullanıldığı bilinen bir şeydir. Bu yüz maskeleri cildin genel anlamda temizliğini sağlar ve doğal bir parlaklık ve esneklik kazandırır.

Nohut Saç Sağlığı İçin Faydalıdır:  Nohutun içerdiği bol miktardaki vitaminler ve mineraller saç sağlığı açısından da hayati önem taşımaktadırlar.  Özellikle bünyeden metdana gelen demir eksikliği saç köklerinin zayıflamasına ve saçların dökülmesine neden olur. Nohutun içerdiği önemli miktardaki demir saç köklerinin güçlenmesini sağlar ve saç dökülmelerini engelleyebilir. Bunun yanında nohutun bol miktarda içerdiği protein ve manganez de saç döklmesi sorunun ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir.

Nohutun susyunu kafa derinize uygulayabilirsiniz, bu uygulama kepek sorununu çözebilir. Bu uygulama aynı zamanda kafa derisinin sağlığına katkıda bulunur.

Nohutun saç sağlığı için bir çok farklı uygulaması vardır ve bu uygulamalar saç dökülmesini engellemenin dışında ayrıca saçlara doğal bir parlaklık ve yumuşaklık kazandırır.

Açlık Hissini Yatıştırır: Kilo vermek isyetenlerin başlangıçta en temel sorunlarından bir tanesi şüphesiz bastırılması güç olan açlık hissidir. Nohut yüksek kalitede proein içerdiği için uzun süre tokluk hissi kazandırır.  Nohutta bulunan temel besiner ayrıca kilo vermeye de yardımcı olmaktadır. Özellikle içerdiği bol miktardaki lifler bağırsak hareketlerini arttırarak kilo verme sürecine katkıda bulunur.

Kolesterolü Dengeler: Günlük düzenli olarak tüketilen 3-4 fincan nohut kötü kolesterol sorununu ortadan kaldırabilir.. Nohut kandaki kolesterol konsantrasyonunu engelleyan dislipidemi içerir. Bu da, kalp hastalığı ve felç riskini azaltmya yardımcı olur. Bu konuyla alakalı yapılan bilimsel çalışmalar sağlıklı bir şekilde nohut tüketenlerin tüketmeyenlere göre daha az kalp hastalıkları ve felç risklerine yakalandığını ortaya koymaktadır.

Düşük Sülfitlerin Sorunlarını Giderir: Nohutun bol miktarda  mineral ve molibden içerdiğini yazmıştık. Bu özelliği yardımıyla bünyede sülfit seviyesinin düşmesiyle birlikte meydana gelen bulantı,kalp çarpıntısı, baş dönmesi, baş ağrısı gibi sorunların ortadan kalkmasını sağlayabilir. Nohutun içerdiği molibden sülfit seviyesini dengeleyerekmeydana gelen sağlık açısından olumsuzlukları ortadan kaldırır. Molibden ayrıca karaciğer tenizliğini sağlamaya yardımcı olur.

Kalp Sağlığını Korur: Nohut bol miktarda çözünür lifler içermektedir. Bu özelliği sayesinde  kalp hastalığı riskini azaltan kan şekeri seviyesini dengeler. Bunun dışında çözünür lifler aynı zamanda sünger görevi görererek kolesteroli emer ve kolesterolün bünyeye zarar vermesine izin vermez. Ayrıca bu özelliği safra sağlığı için de önemlidir.

Nohut Uyumayı Teşvik Eder: Özellikle orta yaşlarda meydana çıkan uyku problemi, tedavi edilmediğinde ilerleyen yaşlarda daha ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkabilmektedir.Amino asitler, triptofan ve serotonin gibi maddeler açısından oldukça zengin olan nohut uyku problemlerini ortadan kaldırabilir. Özellikle akşamları yatmadan önce triptofan tüketmek sakin ve huzurlu bir uyku çekmenize yardımcı olabilir ki bu madde de nohutda oldukça fazladır.

Nohut Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Bağışıklık sistemi ve metabolizma sağlığı için en önemli maddelerden bir tanesi demirdir. Demir vücutta az olduğu zaman bir çok hastalık ortaya çıkabilir ki bunların en yaygın olanı anemidir. Nohut bol miktarda demir içermektedir. Bu özelliği sayesinde anemi hastalığına yakalanma riskini azalttığı gibi, vücutta oksijen taşımaya yardımcı olan demirin artmasını sağlar. Böylece direk metabolizma ve bağışıklık sistemi sağlığın akatkıda bulunur.

Nohut Kalp Sağlığını Korur: Düzenli nohut tüketimi kolesterol düzeyleri ve trigliseridleri düşürür, kötü kolesterolü ortadan kaldırmaya yardımcı olur.Bu sıradan görünümlü ufak taneler tam bir kalp dostudur. Nohutun içerdiği eşsiz antioksidan kombinasyonu kan sağlığını ve damarların sağlığını korur. Bununla birlikte, Alfa-linolenik asit (ALA) ve omega-3 yağ asitleri ile birlikte koroner kalp hastalığı ve kardiyovasküler riskini azaltır. Etkili bir antioksdian olduğundan dolayı damarların tıkanmasına engel olabilir. Bu yüzden nohut tüketimi sağlık açısından bir çok avantaj kazandırır.

Kadın Sağlığı İçin Nohut: Nohutun kadın sağlığına ciddi anlamda katkıda bulunduğu bilimsel olarak sıpatlanmış bir gerçektdir. Bu konuyla alakalı yapılan bir çok labaratuvar çalışması bu gerçeği ortaya koymuştur. Nohut içerdiği fitokimyasallar veya saponinler, meme kanseri ve osteoporozun önlenmesi son derece yararldır. Aynı zamanda manepoz sonrası ateş yükselmesi vakalarına karşı etkilidir.

Nohut Enerji Verir: Bol miktarda demir içeren nohut aynı zamanda vücuda enerji verir. Özellikle anne adayları için emzirme döneminde demir çok önemlidir. Bunun dışında çocukların gelişmesi ve özellikle de ergenlik döneminde demir hayati önem taşımaktadır. Bu yüzden çocukların  ve ergenlk dönemindeki delikanlıların düzenli olarak nohut tüketmeleri her sağlık uzmanı tarafından önerilmektedir.

Manganez Deposu:  Bol miktarda mineraller ve özellikle de manganez sayesinde nohut vücudun enerji kaybını gidermeye yardımcı olur. Manganez aynı zamanda vücudun savunma sistemi için elzem olan minerallerin başında gelir.

Nohut Kemik Sağlığını Korur: Bol miktarda kalsiyum içeren nohut kemşk sağlığı açısından çok faydalıdır. Özellikle çocukların sağlıklı kemik yapısının oluşması için kalsiyum hayati önem taşımaktadır. Bunun dışında düzenli olarak kalsiyum tüketimi yaşlanmadan kaynaklana kemik sorunlarının oluşmasına negel olabilir.

Nohutun Sağlık Açısından Diğer Faydaları: Nohutun yüksek değerde içerdiği mineral ve vitaminler bir çok hastalığa yakalanma riskini azaltırken, bazı hastalıklarıda tedavi edecek kadar güçlüdür. Nohutun içerdiği folik asit özellikle omur ilik hastalıklarına yakalanma riskini azaltır ve hatta bazı sağlık uzmanları bunun omur ilik tedavisinde kullanıldığını söylemektedirler. Düzenli olarak nohut tüketimi folik asit düzeyinin sağlıklı seviyelrde seyretmesine yardımcı olur. Nuhut ayrıca diyabet hastalrı için faydalı bir besin kaynağıdır. Nohutun içeridği zengin protein ve lifler yardımıyla sindirimi kolaylaştırır. Bu özelliği sayesinde çok yavaş veya çok hızlı gıda hazmını engeller. Bunun sağlıklı bir şekilde yapılmasına yardımcı olur. Bu özelliği sayesinde şeker ve kan şekeri etskisini stabilize etmeye yardımcı olur.

Bol miktarda fosfor içermesi kan hücrelerinin sayısının artmasını sağlar aynı zamanda , hemoglobini artırır ve böbrekten, fazla tuzları temizler.

Nohutun diğer bir öenmli özelliği ise kanser riskini düşürmesidir. İçerdiği bol miktardaki lifler ve yağ asitleri sayesinde kolon kanserine yakalanma riskini azaltabilir. Ayrıca kolon hücrelerinin sağlıklı kalmasına ciddi anlamda yardımcı olur.

Böbrek taşlarının oluşmasını da engeleleme kabiliyeti olan nohut aynı zamanda sarılık hastalığına yakalanma riskini azaltabilir. Ayrıca kalp krizi riskinide azalttığı düşünülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir